چاپ کردن این صفحه

رویداد نوروز‌گاه در خراسان رضوی با حضور معاون گردشگری کشور رسماً آغاز به کار کرد

رویداد فرهنگی‌هنری نوروزگاه خراسان رضوی در آرمگاه حکیم فردوسی امروز چهارشنبه 2 فروردین با حضور معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌طور رسمی گشایش یافت.
رویداد نوروز‌گاه در خراسان رضوی با حضور معاون گردشگری کشور رسماً آغاز به کار کرد
به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ستاد خبری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این مراسم مرتضی رحمانی‌موحد معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات‌سفر کشور، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، محمدحسن واحدی معاون هماهنگی امور زائران استانداری، حسین زارع‌صفت مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این استان و جمعی از مسئولان و مدیران مشهد حضور داشتند.

رویداد فرهنگی هنری نوروزگاه با هدف معرفی آیین‌ها، آداب و سنت‌ها و میراث ناملموس خراسان رضوی 2 تا 7 فروردین در این استان برگزار می‌شود.

اجرای حرکات آیینی تمنای باران گروه تربت‌جام، اجرای مراسم آیینی توسط شهرستان چناران، افتتاح بازارچه صنایع‌دستی، نمایشگاه غذاهای سنتی و عرضه آن به عموم مردم، اجرای بازی‌های بومی و محلی، عروسک‌گردانی مربوط به نوروز، نمایشگاه اسناد و مدارک نوروزی، اجرای سیاه‌چادر، اجرای جارچی نوروزی و اجرای برنامه حاجی فیروز از مهم‌ترین برنامه‌های رویداد فرهنگی‌هنری نوروزگاه در استان خراسان رضوی است.

همچنین اجرای مراسم آیینی اسب چوبی، شاهنامه‌خوانی با موضوع نوروز، مراسم آیینی رزم‌وبزم، مراسم طلب باران چولی‌چغل، اجرای آیین موسیقی، اجرای ورزش باستانی و شاهنامه‌خوانی از دیگر برنامه‌های مهم این رویداد فرهنگی‌هنری است.

بازدید معاون گردشگری از بازارچه صنایع‌دستی در مجاورت آرامگاه فردوسی
معاون گردشگری همچنین از بازارچه صنایع‌دستی در مجاورت آرامگاه فردوسی بازدید کرد.

رحمانی‌موحد در این بازدید با اشاره به حضور میلیون‌ها مسافر در استان خراسان رضوی گفت: «برگزاری بازارچه‌های صنایع‌دستی می‌تواند نقش مهمی در تأمین سوغات زائران و مسافران داشته باشد و مسافران نوروزی با خرید از این بازرچه‌ها کالاهای ایرانی و هنرهای سنتی ایرانی را با خود به سوغات می‌برند.»

درحال‌حاضر به‌مناسبت فرارسیدن سال جدید در نوروز متفاوت 96 با هدف تأمین کالای ایرانی به‌عنوان سوغات مسافران نوروزی حدود 30 بازارچه صنایع‌دستی در استان خراسان رضوی در قالب 650 غرفه راه‌اندازی شده است.

این بازارچه‌ها علاوه‌بر مشهد در تمام شهرهای استان خراسان رضوی دایر است و از 25 اسفند 95 تا 15 فروردین 96 به عرضه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی ایرانی می‌پردازند.

براساس برنامه‌ریزی‌ها برخی از این بازارچه‌ها تا پایان فروردین 96 نیز برای بازدید و خرید علاقه‌مندان به صنایع‌دستی ایرانی فعال هستند.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات‌سفر کشور همچنین در ادامه حضور خود در مشهد مقدس از ایستگاه استقبال از زائران در ورودی قوچان به مشهد مقدس بازدید به‌عمل آورد.

در این بازیدها علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، محمدحسن واحدی معاون هماهنگی امور زائران استانداری، حسین زارع‌صفت مدیرکل میراث‌فرهنگی و تعدادی از مدیران و مسئولان این استان رحمانی‌موحد را همراهی می‌کنند.

 

اشتراک گذاری مقاله

نویسنده

Super User